Ako sa správne holiť
Michal Byrtus - 14. januára 2017 - 3 minúty čítanie
Holenie nemusí znamenať len nepríjemnú povinnosť a podráždenú pleť. Holenie fúzov nie je ťažké, pokiaľ si osvojíte správny postup a používate kvalitné nástroje. Hladko oholená tvár podporí Váš mladistvý vzhľad, upravenosť a dôveryhodnosť. A vôbec nezáleží na tom, či sa holíte kvôli sebe, manželke, alebo zamestnaniu.
Čo je potrebné na holenie?
Základom je kvalitný holiaci strojček. Je potrebné si uvedomiť, že holiaci strojček vydrží dlho a tak sa na ňom neoplatí šetriť. Vaše oholenie bude zodpovedať kvalite Vášho holiaceho strojčeka. Je jedno, či Vám sedia klasické žiletky, britva alebo dnes moderné holiace strojčeky s viacerými britvami (napr. Mach3). Jednoznačné je, že sa doňho oplatí investovať.
Ďalšou častou chybou je používanie lacnej peny na holenie v spreji. Mnoho gélov a pien na holenie obsahuje alkohol, ktorý vysušuje pokožku a uzatvára póry. Naviac alkohol nezadržiava pre holenie tak potrebnú vodu a práve naopak, pomáha jej rýchlejšiemu odparovaniu a zanecháva pokožku suchú a napätú. Používajte iba naozaj kvalitné mydlá na holenie, u ktorých platí, že čím dlhšie ich necháte pôsobiť, tým bude holenie jednoduchšie. Naviac mydlá neobsahujú alkohol a ani žiadne iné konzervačné látky a tak nedráždia pleť.
Po holení je potrebné sa o pokožku poriadne postarať. Krvácanie je dobré zastaviť kamencom. Voda či balzam po holení by taktiež nemali obsahovať alkohol. Prípravky obsahujúce alkohol by totižto nemali byť nanášané na kožu ihneď po holení, pretože pokožku vysušujú. Dobrý balzam po holení bez obsahu alkoholu jemne hydratuje a pomáha pri regenerácii pokožky. Kolínsku vodu môžete aplikovať za ušlé lalôčky alebo na krk tam, kde ste sa neholili.
A ako sa teda holiť?
Najlepší čas na holenie je večer, kedy je pokožka najmenej náchylná. Pred holením je dobré fúzy zohriať buď teplou vodou alebo teplým uterákom. Štetku namočte do horúcej vody a na povrchu mydla vytvorte jemnými krúživými pohybmi hustú, horúcu a bohatú penu. Odporúčame holiť sa zásadne v smere rastu fúzov. Jednou rukou držte kožu napnutú a druhou rukou držte holiaci strojček alebo britvu a kĺzavými pohybmi hoľte. Počas holenia udržiavajte holiaci strojček alebo britvu čistú častým oplachovaním.
Najskôr ohoľte tvár, potom krk a nakoniec bradu. Fúza na brade a pod nosom sú najsilnejšia a ich zjemnenie mydlom tak trvá najdlhšie. Po holení si opláchnite tvár studenou vodou, aby ste odstránili zvyšky mydla a aby sa pokožka stiahla. Studená voda pomáha pleť osviežiť, chráni ju pred nečistotami a zacelí drobné škrabnutia. Zľahka osušte tvár suchým uterákom a jemne vmasírujte balzam po holení na tvár. Pokožka je po holení veľmi citlivá, takže tvár nikdy neutierajte, nedrhnite ani neškriabte. Holením obvykle odstránite spolu s fúzmi aj vrchnú časť pokožky a trenie tak spôsobí podráždenie. Teraz už si len stačí Vašu perfektne oholené tvár prezrieť v zrkadle. :-)